לפגוש את המוזיקה מזוית אחרת - צלילים מרפאים

עברורי צלילים מרפאים היו המשך טבעי של העיסוק שלי במוזיקה הממשיך וצומח לתוך העיסוק בצ׳י קונג או אם תרצו רפואה סינית אנרגטית. זהו פן מרתק נוסף בו אנו פוגשים את הצליל כדרך לריפוי באמצעות תידור.

כיום אני מעביר סדנאות של צלילים מרפאים מידי שנה, במטרה להכשיר מטפלים בתחום מרתק זה. אתם אולי שואלים מה הקשר בין  צ׳י קונג לצלילים מרפאים? אז למעשה אחת הסדרות הפופולאריות בעולם הצ׳י קונג הרפואי מכונה ששת הצלילים המרפאים, או ליו זי ג׳ו Liu Zi Jue כפי שהסינים מכנים אותה. זוהי סדרה מופלאה המשלבת תנועה ווהפקת צלילי עצמית. 

סדנאות צ׳י קונג במיקוד על צלילים מרפאים זו חוויה שאף משתתף לא שוכח, והשילוב עם מוזיקאים מהמופלאים איתם עבדתי לאורך הקריירה, הופך את מופע הסיום ללא פחות חוויה מהטיפול בכלי תידור. סרטונים נוספים תוכלו למצוא בגלריית הוידאו של אתר זה ובערוץ היוטיובשל מדיקל צ׳י קונג ישראל.

צלילים מרפאים באמצעות כלי תידור - הכרות עם כלי העבודה הנפוצים ביותר

אמיר פרלמן מדגים עבודה עם תוף מסגרת בסדנת צלילים מרפאים.

תופי מסגרת : אולי הכלי נגינה העתיק בעולם, לתופי מסגרת עוצמה ועומק צלילי שממלא את החדר ועוטף את המטופלים באוירה. כאשר מקרבים את התוף לגופו של מטופל התחושה היא ניעור משחרר שחודר לעומק הגוף.  ממש ניתן לראות כיצד הגוף שוקע עמוק יותר לתוך המזרון.  

קערות טיבטיות : זהו כנראה הכלי הכי מזוהה עם טיפול בצלילים מרפאים. הקערות משמשות למדיטציה או לתפילה הן מחד פעמון יפיפה בעל קול עמוק ומתמשך, ומאידך כלי המייצר אווירה. ברגע שמניחים על גופך קערה איכותית היא מניעה כל תא באזור בו היא מונחת בעוצמה הנשלטת על ידי המטפל שמפעיל אותה. הקערות משמשות ל״פיזור״ סטגנציות ובידיים מיומנות מהוות כלי טיפולי עוצמתי במיוחד.

קולני גוף: בטיפול באמצעות כלי תידור נעשה שימוש בכלים נשמעים וגם בכלים שאינם נשמעים. או נכון יותר נשמעים דרך הגוף ועוברים בעצמות במקום דרך מערכת השמע והאוזניים. קולני גום בתדרים מותאמים משמשים לפתיחה של צ׳אקרה חסומה וניתן לעבוד איתם דרך חוליות עמוד השדרה כדי להגיה אל איברים חיוניים פנימיים בגוף האדם. זהו אם תרצו עבודה דומה ל״דיקור״, רק שבמקום המחט נעשה שימוש בקולן המעביר תדר למקום ספציפי בגוף.

אז איך זה עובד ? מה כדאי לדעת לפני שמגיעים כמשתתף לסדנה

סדנת צלילים מרפאים הנה יומיים של לימוד חווייתי מאוד עוצמתי. כדאי להיות מוכן למה שקורה בגוף בזמן שממשתחררת חסימה אנרגטית שהייתה ״רשומה״ ברקמותיו של אדם במקרים מסויימים גם ללא מודעות של המטופל או המטופלת ש״סוחבים״ עליהם או בתוכם מטען רגשי שנצבר במקומות ספציפיים בגופנו.

עבור רוב משתתפי שחרור זה מלווה בתחושה של הקלה נעימה , לפעמים מלווה בפרץ של צחוק או בכי שמהווה חלק מהתהליך אותו עובר המטופל בזמן הטיפול.

יש מקרים בהם זה מציף רגש מהעבר וטוב ונכון פשוט לתת לזה לצאת ולהשתחרר. לאפשר לצלילים להרטיט לפוגג ולנקות רישומי עבר ופשוט לשכב ולהנות מאמבטיה של סאונד שעוטפת ומרגיעה בזמן שהמטפל עובר למטופל שלצידך והלאה במעגל.

העבודה עם מעגל של מטופלים בכמות נכונה יוצרת איזון בין טיפול אקטיבי כאשר המטפל עובד על גופך לחוויה פסיבים מרגיעה ועוטפת בעודנו שוכבים , מקשיבים ונותנים לתהליך להדהד בגופנו. 

אמיר פרלמן מעביר טיפול למשתתפי הסדנה עם שני מוזיקאים המלווים את הסדנה.

כמה מילים לסיכום מזוית אישית

עבורי כמוזיקאי המפגש עם עולם מופלא של רפואה באמצעות תידור המופק ע״י כלי נגינה או הפקת קול היה גילוי שהוא גם הפתעה וגם הכי מתחבר בטבעיות לכל מה שהרגשתי כלפי המוזיקה. כמי שמתעניין ועוסק ברפואה שנים רבות זו פרספקטיבה משלימה, מוזיקה עבורי היא דרך לשימור שפיות, ביטוי וטיהור פנימי יומיומי מעין עיסוק שיש בו רפואת הנפש כפשוטו. הידע והמסורת של רפואה בצלילים המגיע מעולם הרפואה הסינית האנרגטית מלבד היותו כלי טיפולי עוצמתי, השלים לי חבילה של הבנות ונתן לי מקום לחבר את האמן שבי עם המטפל. בסוף כל סדנת צלילים מרפאים להביט בפניהם של משתתפי הסדנה זה השכר הגדול ביותר. והתודה השקטה על פניהם שווה הרבה יותר מאולם מלא במחיאות כפיים על ביצוע מרגש של שיר או יצירה.